místo: Praha - Slivenec
rok: 2022
plocha: 25 m2
investor: soukromý investor
typ akce: novostavba

Sauna je osobní příběh. Je plný potu, soustředěné kontemplace a očištění. Navrhovat saunu a relaxační prostor pro klienty, které důvěrně znáte a máte rádi, je závazek.

Spolupráce: Architekt Ivo Herman
Dodavatel: Stavman Praha

Klasická zástavba v okrajové pražské čtvrti Slivenec je už řadu let domovem pro manželský pár, který miluje saunování. Dostali jsme tak od klientů jasné zadání: sauna je naše oáza klidu, sem chodíme odpočívat a nechceme být rušeni.  Proto jsme navrhli drobný objekt, který se stal vyhledávaným privátním saunovým světem. 

Sauna a její zázemí jsou situované tak, aby na konci protáhlého pozemku vytvořily protipól rodinnému domu a zároveň jakousi optickou clonu oproti okolní zástavbě. Subtilní, minimalistický domek má tři části, jež jsou prostorově a funkčně oddělné. Když stojíme na zahradě domu, je dřevěný hranol jasně čitelný. V levé části se doslova vaří krev, uprostřed se kouká skrze obrovské okno do zahrady a na pobytové terase skrze dřevěnou podlahu rostou stromy. Tmavá dlažba na podlaze odkazuje k břidlici, v interiéru je použité cedrové dřevo, které patří k tradičním materiálům saun.

Posuvná stěna mezi saunou a odpočívárnou má dvě hlavní pozice: buď uzavírá pohled skrze interiérové okno do sauny anebo samotný prostor sauny. Před tu jsme umístili velké ochlazovací umyvadlo a nezbytnou sprchu. Ochlazení po saunování bylo původně zamýšleno jakousi vanou, řešenou kamenicky z použité dlažby, ale nakonec jsme přistoupili k použití výkonného „chrliče“, který funguje jako vodopád studené vody. Zároveň je k dispozici i ruční sprcha a velkorysé umyvadlo. Mezi horizontálními hranoly na stropě je umístěné tenké LED osvětlení, stejné pak po obvodu osvětluje interiér samotné potírny. Na osvětlení byl kladen velký důraz: z větší části je nepřímé nebo zapuštěné mezi lamelami obložení stropu. 

Minimalistický domek poskytuje majitelům a jejich hostům různé možnosti trávení volného času: od saunování až po letní posezení pod korunou stromu. Vytváří privátní prostor uzavřený před okolním světem a na druhou stranu velkoryse otevřený do zahrady. 

Více